Jak probíhá nová elektroinstalace?

K vytvoření vlastního návrhu elektroinstalace využijte formulář "zpracováno do detajlu"viz formuláře. 

 

Základem je kvalitní projekt, který zohlední veškeré rozvody. Jedná se o rozvody zásuvek, spínačů, světel, topení, rozvody vnitřní i venkovní. Zapomenout nemůžeme na rozváděče, jističe a pojistky. Je nutné si uvědomit, že u stavby nového domu či rekonstrukce probíhají elektroinstalační práce   vlastně po dobu celé stavby.

Začíná se vysekáním drážek, pokračuje se instalací rozvodů a krabic, pak se pořídí fotodokumentace a může se začít omítat. Fotodokumentace nebo alespoň nákres se pořizuje z důvodu, aby nedošlo k poškození kabelu hřebíkem nebo při vrtání a po letech jste byli v obraze kudy co vede.

Zásuvky, vypínače, svítidla, různé chrániče, zvonky a ovladače se instalují až nakonec po vymalování. Mezitím se připraví rozvaděče, chrániče, pojistky a jističe. Nakonec se vše vyzkouší a vystaví se revizní správa.

Jak naplánovat zásuvky a vypínače?

Ještě před plánováním nové elektroinstalace je nutné si ujasnit budoucí rozestavění nábytku a rozmístění jednotlivých elektro spotřebičů. Obecně však platí, že nejméně zásuvek je na toaletě, v ložnici a v dětském pokoji, nejvíce v kuchyni a obývacím pokoji. nesmělo by se zapomenout na rozvody zásuvek  v v pracovní zóně kuchyňské linky a koupelně.Pokud správně naplánujete umístění vypínačů a zásuvek, vyhnete se pak nepříjemným situacím, kdy nábytek překrývá zásuvku nebo vypínač nebo kdy bude zásuvek nedostatek.

Jak naplánovat osvětlení?

Hlavním kritériem je především účelnost. Dnes je k dispozici nepřeberné množství svítidel s různými zdroji světla. Zářivky,žárovky ,úsporné žárovky,bodovky ,halogeny apod. Toto dosti individuální.Je však nutné  si uvědomit, že klasické žárovky jsou dnes již na ústupu.. Nahradily je žárovky úsporné. Ale i zde je třeba dále rozlišovat. Vybírat můžeme z bodových žárovek, které dodají atmosféru, led diod nebo žárovek úsporných. Osvětlení v místnostech dělíme na centrální světla, která mohou být opatřena stmívačem nebo spínána jen částečně, a pak přídavnými světly. Sem patří čtecí lampy, pracovní lampy, osvětlení vitrín, akvárií, lampy, které dodávají atmosféru.

 

Rozvod datových sítí a zabezpečení

Pokud by se zapomnělo na rozvody datových sítí a zabezpečení při novostavbě či rekonstrukci domu, později by to už bylo velmi složité nebo nevzhledné. Muselo by se vše totiž instalovat do lišt, které se umisťují na omítku a později mohou překážet. Výjimkou jsou rozvody zabezpečení, které lze později realizovat i bezdrátově. Veškeré datové rozvody mohou být společné a řešené centrálně přes počítač. Tak je možné centrálně automaticky ovládat vytápění, rolety a markýzy, střešní okna, zabezpečení, rozsvěcení nebo zhasínání světel. Stejně tak je možné do zásuvky zapojit počítač či televizor v jakékoli místnosti domu.